NE_NI logo

Od redakcji

Czwarty numer kwartalnika NE_NI jest szczególnym dla naszej Redakcji. W trudnych i niespokojnych czasach trafia do Was kolejne wydanie, w którym pragniemy przekazać Wam wzmocnienie i mądrość tak bardzo nam teraz potrzebne.

Energia pokoju

Si vis pacem, para bellum – „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, głosi słynna łacińska sentencja1. Słysząc ją myślimy głównie o przygotowaniu militarnym, jednak czy jest to jedyna potrzeba, na którą należy zwrócić uwagę przed wojną? Być może są inne czynniki, które te wojny również wywołują?

Pójdźmy o krok dalej

Myślę, że początkiem mojej drogi była świadomość, że naprawdę, również jako jednostka, można wiele zmienić. W podstawówce i gimnazjum działałem w samorządzie, potem przyszedł 2018 rok, to był Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Pamiętam to uczucie, wiedziałem, że to moje miejsce.

Strzępki w zawierusze

Zastanawiali_łyście się kiedyś, jak nośną metaforą w literaturze jest burza, szczególnie ta piaskowa? Drobiny atakujące każdy fragment ciała, szczelnie zamykane otwory oczu i ust, by pył nie przejął wnętrza, nie odwodnił, nie wskoczył na pokład, jak pirat, nie zdemolował i nie utrudnił. Najtrudniejszym literackim doznaniem piasku była dla mnie lektura Kobiety z wydm Kobo Abe.

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE

Kiedyś należał do nich nasz świat – świat naszych zabaw, myśli i słów, pierwszych radości i pięknych snów. Dziś są tylko wspomnieniem, echem dziecięcych lat. Lecz gdy przymkniemy oczy, na szarym pamięci tle, pośród wyblakłych przeźroczy, zobaczymy właśnie je…

Miłuj bliźniego swego jak siebie samego

Jak może wygladać codzienność wierzących osób LGBTQIAP+? Jak wyklucza się je z przestrzeni religii w sferze publicznej? Na te tematy i nie tylko rozmawiamy z Olą Górską i Zuzą Witulską z Fundacji Wiara i Tęcza.

Agata Kalinowska

Chcę sfotografować i opisać ludzi, z którymi jestem blisko, w taki sposób, że będzie można się w nich
zakochać. No to chyba chodzi o miłość, ale też o fantazję i granie z nią. Moja praca to dla mnie
konieczność i główny sposób porozumiewania się ze światem.

Cudowne (szalone) lata

Zakochana para polsko-libańska, Anna Włodarczyk i Amina Dargham. Jako zespół Cudowne Lata zadebiutowały w połowie 2018 r., wydając swój minialbum, Demo.

(wykluczenia/ostracyzm)

Kluczowym w myśleniu o zatrudnieniu osoby zagrożonej wykluczeniem społecznym jest zrozumienie jej sytuacji, spojrzenie na świat z jej perspektywy, a raczej z perspektywy jej potrzeb. Ten numer kwartalnika poświęcony jest uważności, postaram się dziś pokazać jak można budować wokół siebie środowisko pracy sprzyjające kulturze uważności.

O poezji, radykalnej empatii, kapitaliźmie. I kakao.

W gronie redakcyjnym pielęgnujemy wzmacniającą różnorodność. Dzięki niej nasze „zdzwonki” redakcyjne są pełne bogatych rozmów i sycących skojarzeń. Dante kreuje zapiski Poezji i tłumaczy teksty z egzotycznych języków. Kocha Język, jego plastyczny i ożywczy potencjał zmiany każdego umysłu.

The category is…

Cofnijmy się teraz o 40, 50 lat do Nowego Jorku. Wielka, bardzo dynamiczna, wielokulturowa metropolia, równocześnie pełna nierówności i niesprawiedliwości. To tam powstała kultura ballromowa. Została stworzona przez społeczność mniejszości seksualnych i etnicznych.