NE_NI logo

Sadzić, podlewać, zazieleniać

Mateusz Bautembach

Opracowanie graficzne Mateusz Bautembach

Miasta w Polsce rokrocznie prześcigają się o miano proekologicznych, najbardziej zielonych miejscowości. Piękne wizualizacje i projekty zazwyczaj napotykają problemy w fazie wykonawczej. W efekcie zamiast zielonych, kwitnących połaci łąk czy wysokich drzew przy ulicach mamy kostkę brukową i mikro roślinność. Choć cieszy fakt, że coraz bardziej na zieleń zwraca się uwagę, na co wskazują chociażby wyniki budżetu obywatelskiego, gdzie zdecydowana większość warszawiaków i warszawianek zgłaszała i wybrała pomysły związane z zielenią miejską to i tak można zrobić coś więcej. W wielu miastach coraz popularniejszą formą ogrodnictwa staje się partyzantka ogrodnicza. Polega ona na porządkowaniu i obsiewaniu lub nasadzaniu opuszczonych, zaniedbanych miejsc.

Roślinność oczyszcza powietrze, jest schronieniem dla różnorodnych zwierząt. Drzewa dają nam cień w upalne dni, a jak wiemy lata są coraz cieplejsze. Jeśli w swoim otoczeniu brakuje nam bliższego kontaktu z naturą możemy zakasać rękawy i zrobić kilka małych kroków, by nasze osiedla czy podwórka stały się bardziej przyjaznym, ekologicznym miejscem.

ŁĄKA KWIETNA
Przekształć kawałek nieużywanej ziemi i posiej lub posadź tam rośliny. Kwitnące łąki gromadzą dobrze wodę i redukują smog. To także azyl wielu zapylaczy. Cebulki i nasiona można kupić w wielu sklepach ogrodniczych. Jeśli nie chcesz ich kupować, nasiona możesz zebrać sam_a. Zbieramy je, gdy są dojrzałe, suche i brązowe, a w przypadku roślin z owocem, gdy nabierze on właściwej dla swojego gatunku barwy. Pamiętajmy też o właściwym pielęgnowaniu i nawadnianiu łąk. W okresach suszy warto je podlać samodzielnie, najlepiej wodą ze zbiornika retencyjnego.


BOMBY KWIETNE
To dobry sposób, by dotrzeć z nasionami do trudniej dostępnych miejsc. Bomba kwietna to mieszanka nasion, ziemi lub kompostu oraz gliny, która scala wszystkie składniki. Aby glina się rozpuściła, a nasiona dobrze się rozwinęły potrzebne są sprzyjające warunki – ciepło i wilgoć. Dlatego dobrze używać nasion rodzimych gatunków roślin, które poradzą sobie bez naszej pielęgnacji. Gotowe bomby można zabrać ze sobą na spacer, a samo bombardowanie może okazać się dobrą rozrywką.

HOTEL DLA OWADÓW
Przestrzeń miejska może być problematyczna dla małych stworzeń. Zatem takie hotele są azylem, gdzie owady mogą się schronić oraz budować gniazda. Oprócz ochrony, stawiamy je także w celu poprawy zapylania kwiatów roślin owadopylnych. Takie konstrukcje łatwo jest wykonać samemu. Możemy użyć do tego suchych gałęzi, pni, trzciny, pędów bambusa, kory, liści, a także gliny i kamieni. Elementy wystarczy ze sobą połączyć, na przykład za pomocą naturalnego sznurka lub umieścić w ramie z desek.


WARZYWNIAK
Dobrze jest wygospodarować trochę miejsca w domu lub na balkonie i zasiać lub posadzić rośliny, które będziemy mogli wykorzystać w gotowaniu. Najprościej zacząć przygodę od ziół. Jeśli chodzi o warzywa to dobrze sprawdzą się pomidorki koktajlowe, rzodkiewka, papryka doniczkowa, ale również sałata i szpinak. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu i nasłonecznieniu naszych roślin. Samodzielnie wyhodowane zioła i warzywa i korzystanie z nich w kuchni przynoszą ogromną satysfakcję.


ZBIORNIK RETENCYJNY
Pogoda w Polsce jest coraz bardziej skrajna i kapryśna. Występują widoczne okresy deszczowe i suszy. Dlatego dobrym zabezpieczeniem przy braku deszczu jest magazynowanie wody opadowej w zbiornikach retencyjnych i używaniu jej chociażby do podlewania roślin. Dość prostym rozwiązaniem jest zamontowanie przy rynnach beczek gromadzących deszczówkę. Warto przedstawić taki pomysł spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Jest to też bardzo dobry sposób na oszczędzanie wody.


KOMPOSTOWNIK
Jeśli myślicie, że tylko właściciele ogródków mogą pozwolić sobie na kompostowanie odpadów organicznych to jesteście w błędzie. Istnieje możliwość posiadania kompostownika w domu lub na balkonie. Potrzebujemy specjalnego pojemnika z dostępem do powietrza i odpowiedniej wilgotności. Za rozkład materii i wytwarzanie żyznego biohumusu odpowiadają dżdżownice. Innym sposobem na rozkład jest korzystanie z bakterii (EM – efektywne mikroorganizmy). Taki kompost możemy później wykorzystać do nawożenia roślin domowych i osiedlowych.

Ważne daty:
28 marca – Światowy Dzień Doceniania Chwastów

1 maja –  Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Siania Słoneczników

16 maja – Światowy Dzień Siania Dyni w Miejscach Publicznych23 września – Święto Plonów

Warto odwiedzić:
www.laka.org.pl           
www.lakikwietne.pl         
www.ograniczamsie.com         
www.roslinneporady.com