NE_NI logo

Raport IPCC – czy na pewno wiemy co nas czeka?

Mateusz Orzechowski

Ilustracja powyżej: fragment Zmiany średniej globalnej temperatury powierzchni Ziemi (średnie dekadowe). – symulacje z uwzględnieniem jedynie czynników naturalnych. Źródło: IPCC AR6

Raporty Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) są na ustach wielu osób – niestety głównie ze świata nauki. Ich niewygodne wnioski budzą grozę wśród osób decyzyjnych i rządów na całym świecie, ponieważ mając wiedzę, która jest w nich zawarta, zbrodnią jest dalej bagatelizować kryzys klimatyczny.

IPCC ma na celu cykliczne podsumowywanie aktualnej wiedzy na temat kryzysu klimatycznego. Za dokumentem stoją liczby, twarde dane i rzeczowe informacjach. Raport przygotowało 751 osób ze świata nauki, reprezentujących rządy 195 państw. Składa się na niego analiza około 14 tys. publikacji naukowych z ostatnich lat. Wnioski z raportu są alarmujące. Nie ma żadnych wątpliwości, że to działanie człowieka powoduje wzrost średniej globalnej temperatury. Nie ma również obiekcji, co do tego, że brak zmiany zachowania ludzi doprowadzi nas do katastrofy.

Coraz częściej dochodzi do manifestacji niezadowolenia, wynikającej z bierności i ignorancji wagi tematów klimatycznych przez obecną władzę. Podczas masowych strajków młodzieży postulowano o wprowadzenie zmian systemowych, bazujących na nauce, czyli w dużej mierze na raportach IPCC. Wynika z nich, co robimy źle, co należy zmienić i w jaki sposób implementować niezbędne modyfikacje zachowań i przyzwyczajeń oraz które z funkcjonujących zasad związanych ze sferą środowiskową należy zweryfikować. Niestety, reprezentanci rządzących wolą zamknąć oczy na tę kwestię, wybierając życie w nieświadomości. Przykładowo – polski Minister Klimatu i Środowiska, w dniu publikacji najnowszego raportu, przebywał na urlopie, zamiast zacząć pracować nad tym dokumentem i zreflektować się nad swoimi działaniami, które prowadzą do znacznego pogorszenia sytuacji. 

Świadome społeczeństwo jest podstawą zmiany, w końcu to My wybieramy, kto będzie odpowiadał_a za naszą politykę klimatyczną i ochronę środowiska – zarówno lokalnie, w skali kraju, jak i w całej Unii Europejskiej. Jednak, żeby dokonać tego wyboru mądrze, zobligowani jesteśmy dysponować wiedzą o aktualnym stanie naszej planety i zagrożeniach czyhających na nas w przyszłości. Poniżej, kilka najważniejszych faktów, wynikających z raportu IPCC.

  1. Wpływ człowieka doprowadził do ogrzania atmosfery, lądów i oceanów. Jest to o tyle ważne, że ugrupowania denialistyczne, czyli negujące antropogeniczne zmiany klimatu, nabierają na sile i są obecne w wielu rządach na świecie. Ostatnio szeroko komentowaną sprawą było nazwanie przez Jarosława Kaczyńskiego zmian klimatu „nieudowodnionymi teoriami”.
  2. Antropogeniczne zmiany klimatu, czyli te, które powoduje człowiek, odpowiadają za wzrost liczby ekstremalnych zjawisk, takich jak m.in. fale upałów, ulewne deszcze, cyklony tropikalne.
  3. Podwojenie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, do którego może dojść jeszcze w tym wieku, najprawdopodobniej doprowadzi nas do wzrostu globalnej średniej temperatury o 3 stopnie Celsjusza. Jakie to będzie miało konsekwencje dla człowieka? W epoce lodowcowej temperatura była niższa od obecnej o 4,5 stopnia. Jeśli 4,5 stopnia wystarczyły, żeby roztopić lodowce i ocieplić klimat tak, że pojawiły się lasy i morza, jak będzie wyglądał świat po wzroście temperatury o te 3 stopnie, o których mowa w raporcie? Żeby powstrzymać (odroczyć) zbliżającą się tragedię, musimy ograniczyć wzrost globalnej temperatury chociaż o 1,5 stopnia. 
  4. Uniknięcie dalszych zmian klimatu będzie możliwe, tylko jeśli osiągniemy neutralność klimatyczną, uzyskamy zerową emisji CO2 netto, a także zredukujemy wydzielanie innych gazów cieplarnianych, takich jak np. metan, który uwalniamy przy wydobywaniu gazu ziemnego oraz w wyniku przemysłowej hodowli zwierząt.

Cztery wymienione punkty zawierają najważniejsze treści raportu IPCC. Warto jest jednak zapoznać się z nim w całości. Raport opublikowany jest na stronie www.ipcc.ch. 

Gdzie szukać informacji o klimacie?

Polecam zajrzeć na stronę „Nauki o klimacie” (https://naukaoklimacie.pl/start/) oraz do podręcznika dostępnego na stronie klimatyczneabc.uw.edu.pl, napisanego w języku przystępnym dla każdego. „Klimatyczne ABC” oraz książki „Nauka o klimacie” znaleźć można w większości polskich księgarni. 

Tagi: