NE_NI logo

Naszym celem jest kreowanie odpowiedzialnej i świadomej postawy obywatelskiej. Aktywizując, wzmacniamy odwagę i różnorodność osób budujących społeczność. Posługując się inkluzywnym językiem dążymy do tworzenia równościowego społeczeństwa.

Szczególnym obszarem naszej działalności jest praca na rzecz społeczności osób LGBTQIAP+. Rozszerzając nasz bąbel nieheteronormatywności pragniemy jedynie pokazać jak bardzo problemy i postulaty wspólne dla społeczności, której jesteśmy częścią, są zbliżone z wyzwaniami jakie stoją przed innymi grupami. 

Chcemy współtworzyć polskie społeczeństwo obywatelskie:

„Ale co to znaczy? Nic innego niż szacunek dla wszystkiego, co niestandardowe, wyjątkowe, niezwykłe, indywidualne czy nawet w taki lub inny sposób prowokujące. Oznacza to szacunek dla życia i jego tajemnic, zaufanie do ludzkiego ducha i sympatię dla wszystkich niestandardowych istot, którym sprawia przyjemność sprawianie przyjemności innym istotom.

(…)

Jedyną alternatywą dla państwa programowo nacjonalistycznego „jest dziś państwo oparte na zasadach obywatelskich – zasadach, które ludzi łączą, a nie dzielą, nie tłumiąc przy tym żadnej z różnych tożsamości człowieka”. Warunkiem stworzenia takiego państwa jest istnienie społeczeństwa obywatelskiego.”

Fragment z ‘Siła bezsilnych i inne eseje”

Vaclav Havel

Fundacja Ne_Ni została założona w 2021 roku. Jesteśmy zarejestrowane_ni w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000894050

Fundacja Ne_Ni jest wydawcą Kwartalnika NE_NI Numer ISSN: 2720-1899

Kontakt

Mariusz Godlejewski, urodzony w Gdańsku. W latach 2002-2005 Studiował Geografię Społeczno-Ekonomiczną na Uniwersytecie Gdańskim. W czerwcu 2005 roku wyjechał do Irlandii razem ze swoim partnerem, gdzie mieszkał i pracował przez 13 lat, nie ukończywszy studiów na UG. W Irlandii kariera zawodowa oparta na współtworzeniu i prowadzeniu ekskluzywnych delikatesów w latach 2008-2018, dwukrotnie nominowany do nagrody Shelflife National Retail Management Awards w roku 2013 i 2015, gdzie dwukrotnie znalazł się w finale za wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w ofercie i marketingu. W roku 2013 podjął studia BA (Honours) Business Studies na The Open University UK, w 2018 powrócił  do Polski  do Torunia ponownie przerywając studia. 2018-2020 współorganizator Marszu Równości w Toruniu, odpowiedzialny m.in. za sesję fotograficzną, wystawę i kalendarz na 2020 rok do projektu artystycznego Only One, polską premierę irlandzkiego dokumentu „The 34th”, opowiadającego historię drogi do referendum równości małżeńskiej w Irlandii oraz dotację z Fundacji XminusY,czy inicjatywę LGBTQIAPomoc. Dyrektor Biura Projektów w Fundacji Studio M6, z którą na stałe związany jest od 2019 roku. Zaczynał tworząc ofertę kateringową przedsiębiorstwa społecznego, od września 2020 do lipca 2021 pełnił funkcję Koordynatora Biura Zarządu, Asystenta Zarządu oraz Doradcy Zarządu (funkcja społeczna). Od sierpnia 2021 pełni funkcję Dyrektora Biura Zarządu. Inicjator i pomysłodawca Fundacji Ne_Ni oraz magazynu społeczno-aktywistycznego Kwartalnik “NE_NI”. Od 2018 roku posiada obywatelstwo Irlandii.

Helena Nawrocka, urodzona w Toruniu,  młoda aktywistka działająca na rzecz społeczności LGBT+, praw kobiet i zmian klimatycznych. Dzięki niesamowitej energii, pasji i umiejętności planowania strategicznego  łączy swoje aktywistyczne działania ze studiami i rozwojem kariery w marketingu. Entuzjastka social mediów i doświadczona piechurka górska, a kiedyś nawet kapitana warszawskiej drużyny quidditcha. W 2023 kończy etap studiowania, broniąc magisterkę z Europeistyki na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczenie aktywistyczne oraz umiejętności pracy w zespole kształtowała od najwcześniejszych lat działając w: Komisji Rewizyjnej Toruńskiego Klubu Jazdy Konnej, ELSA Poland, a także AIESEC Poland. Od 2018 roku jej działania dotyczyły współpracy z Marszem Równości Toruń oraz wspieraniem pracy Polskiej Ligi Quidditcha jako wicedyrektorki ds. Wydarzeń. Fundatorka Fundacji Ne_Ni oraz redaktorka magazynu społeczno-aktywistycznego Kwartalnik “NE_NI”.

Mateusz Bautembach, urodzony w Lipnie,  absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.  Zawodowo pracuje nad animacjami i grafiką kampanii reklamowych i społecznych. Swoje aktywistyczne działania rozpoczął jako członek grupy organizującej Marsz Równości w Toruniu, a od roku 2020 działa również w Fundacji Wolontariat Równości, która odpowiada za Paradę Równości w Warszawie. Aktywnie uczestniczy w Marszach Równości w Polsce, jak i innych protestach. Fundator Fundacji Ne_Ni oraz redaktor magazynu społeczno-aktywistycznego Kwartalnik “NE_NI”.

Zachary Larysz, urodzony w Krakowie, grafik freelancer i fotograf z 7-letnim doświadczeniem w fotografii koncertowej, eventowej, reportażowej,z  2-letnim doświadczeniem koordynacji zespołami foto-video. Od 2016 roku współorganizator Manify Toruńskiej, a od 2017  Marszu Równości w Toruniu.  Do realizowanych zadań w ramach tych inicjatyw należą identyfikacja wizualna inicjatywy, współorganizacja demonstracji, wydarzeń towarzyszących, foto i videorelacja oraz przeróżnych inicjatyw społecznych na terenie miasta Torunia, min. Współrganizowanie demonstracji, pikiet, happeningów, spotkań, debat online, czy dyskusji. Od 2020 roku właściciel i twórca blogu Szadap. Fundator Fundacji Ne_Ni oraz redaktor magazynu społeczno-aktywistycznego Kwartalnik “NE_NI”.

Agnieszka Fejzer, urodzona w Bydgoszczy, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kierunek Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, specjalność Malarstwo i Rzeźba Polichromowana . Uczestniczyła w wielu pracach zespołowych jak i realizowała – i nadal realizuje – samodzielne projekty. Od 2011 roku prowadzi własną działalność gospodarczą, koncentrując się głównie na badaniach konserwatorskich. Absolwentka studium podyplomowego z zakresu stosowania współczesnych technik analitycznych w konserwacji dzieł sztuki, Wydział Chemii UJ w Krakowie . Autorka badań wielu obiektów zabytkowych, wśród których wymienić można m.in. w latach 2017-2019 badania Ołtarza Głównego z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, w 2016 szeroko zakrojony program badań konserwatorskich Kościoła Pokoju w Świdnicy  oraz w latach 2015-2020 Kościoła Pokoju w Jaworze.
W pracy łączy umiejętności wynikające z wyuczonego i wykonywanego zawodu z zainteresowaniami dziedzinami pokrewnymi – fotografią, optyką oraz projektowaniem graficznym czy edycją. Fundatorka Fundacji Ne_Ni oraz redaktorka magazynu społeczno-aktywistycznego Kwartalnik “NE_NI”.

Bartosz Kołata, artysta malarz, urodzony w Toruniu, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2005-2018 żyjący i tworzący w Dublinie. Laureat między innymi I nagrody Irish Art Award 2007 oraz w 2016 finalista Luxembourg Art Award . Na jego działalność artystycznlą składają się liczne wystawy indywidualne, min. w Pinacoteque w Luksemburgu,  czy Lemonstreet Gallery, Pallas Studios Gallery w Dublinie oraz udział w wystawach zbiorowych min. w Canal Project Gallery w Londynie, Hughe Lane Gallery czy Royal Hibernian Academy w Dublinie. Po powrocie Polski i przeniesieniu swojego studia, skupia się na malarstwie. Od 2018 roku posiada obywatelstwo irlandzkie. Dumny tata czterech kotów. Fundator Fundacji Ne_Ni oraz redaktor magazynu społeczno-aktywistycznego Kwartalnik “NE_NI”.

Ketz Czarnecka, urodzona w Łodzi, absolwentka filologii polskiej na UMK w Toruniu, czego efektem są szuflady pozapychane wierszami i inną (nie)wesołą twórczością literacką. W słowach jest rozmiłowana od dziesiątego roku życia, od tego czasu prowadzi również dzienniki, w których nieprzerwanie od trzynastu lat spisuje swoje doświadczenia oraz wkleja wspomnienia. Kocha zapach książek i wszystkie napotkane koty, które najchętniej zaraz by pogłaskała, w niedalekiej przyszłości planuje zostać nauczycielką języka polskiego. Od 2022 współtworzy magazyn społeczno-aktywistyczny Kwartalnik “NE_NI”.

Do priorytetowych zadań Fundacji należy:

  • Kreowanie postaw obywatelskich
  • Budowanie szerokiej akceptacji w społeczeństwie
  • Zachęcanie do aktywizmu społeczno-obywatelskiego

Nasze zasady:

  • jesteśmy niezależni od instytucji państwowych i politycznych
  • nie wyręczamy państwa i samorządów w wykonywaniu ich podstawowych obowiązków
  • jesteśmy transparentni w naszych działaniach i rozliczeniach
  • o swoich działaniach i przedsięwzięciach informujemy publicznie na stronie internetowej oraz w rocznych sprawozdaniach.

Metody działania

Tworzymy platformę do wymiany idei poprzez wydawanie kwartalnika społeczno-aktywistycznego „Ne_Ni”. Realizujemy też inne działania własne: prowadzimy kampanie i akcje społeczne, monitorujemy funkcjonowanie instytucji publicznych, podejmujemy działania rzecznicze, organizujemy konferencje i debaty, warsztaty i spotkania, wydajemy analizy, opracowania eksperckie, raporty i inne publikacje.

Finanse

Środki finansowe na działalność Fundacji pochodzą z przychodów z kapitału wieczystego, działalności gospodarczej, dotacji instytucji krajowych i zagranicznych, z darowizn firm i osób indywidualnych.